Milyen kritériumokat kell teljesítenem ahhoz, hogy igényt nyújthassak be a támogatásra?
- a támogatás 1 alkalommal vehető igénybe, 2022. 12. 31-ig. Miután befejeződtek a felújítási munkálatok – az utolsó számla kifizetését követő 60 napon belül – benyújtható a kérelem a Magyar Állam Kincstár felé (elutasítás esetén – amennyiben az elutasítás miatti ok elhárult – újra benyújtható a kérelem a fenti határidők betartásával).
- azokra az ingatlanokra, amelyek a tulajdoni lap szerinti lakás vagy lakóház jellegűként vannak nyilvántartva, illetve tanyákra és birtokközpontokra lehet megigényelni a támogatást a felújításhoz (pl.: egy zártkerti ingatlan esetén, a telken nem lehet gazdasági épület vagy nyaraló).
- amennyiben az ingatlanon jelzálogjog, CSOK, esetleg haszonélvezet van, nem kizáró ok.
- ha a telek osztatlan közös tulajdonban van, használati megosztás esetén is igényelhető a támogatás-
- a támogatás igényléséhez szükséges, hogy az igénylőknek, illetve az igénylők 18 év alatti gyermekeinek együttesen legalább 50%-os tulajdoni részesedése legyen az ingatlanban. Amennyiben az egyik fél több, mint 50%-os részesedéssel bír, nem szükséges, hogy a többi igénylő is tulajdonos legyen.
- a támogatás igénylésének feltétele, hogy a családban legalább egy, 25 év alatti gyermek is legyen
- Kizáró ok, ha az igénylőnek, vagy annak élettársának/házastársának köztartozása áll fenn az állami adóhatóság nyilvántartásában
- További feltétel, hogy az igénylő, vagy amennyiben együttes az igénylés, legalább az egyik igénylő rendelkezzen egy év társadalombiztosítási jogviszonnyal.
Ki tekinthető gyermeknek?
Olyan vér szerinti vagy örökbefogadott gyermek, aki
- minimum 12 hetes kort elért magzat
- a 25. életévét még nem töltötte be (nem baj, ha már dolgozik), vagy
- a 25. életévét már betöltött, megváltozott munkaképességű személy,
- továbbá a 18 év alatti gyermek gyámja, amennyiben a gyermek a szülei halála okán a rokainál került elhelyezésre
Gyakori kérdések és válaszok
Van lehetőségem egyedülállóként is támogatást igényelni? Mit jelent a gyakorlatban az 1 éves lakcímre vonatkozó szabály?
- a támogatást igényelhetik egyedülállók, házastárssal rendelkezők, illetve élettársak is, amennyiben gyermekük van
- amennyiben a pár ragjai rendelkeznek közös lakcímmel, akkor a támogatást együtt kell megigényelni
- az igénylést megelőzően legalább 1 éves állandó lakcímmel kell rendelkeznie az igénylőknek a felújításra szánt ingatlanban, ez a vonatkozó 1 éves lakcímszabály
Milyen esetekben nem vizsgálják az 1 éves lakcímszabályt?
- magzat, illetve 1 évnél nem régebben született gyermek esetén nincs szükség vizsgálatra, ugyanakkor fontos tudni, hogy a szülőket ebben az esetben is ellenőrzik
- ha a felújítandó ingatlant nem 1 éven belül vásárolták, ilyenkor az adásvételi szerződés földhivatalban történő leadásától számítják az 1 évet, ami a tulajdoni lapon található
- nem szükséges vizsgálat akkor sem, ha építkezés történt az ingatlanon, amennyiben 1 évnél nem régebben jegyezték be a lakást az ingatlan nyilvántartásba
Van lehetőség a támogatás igénylésére akkor, ha a szülők állandó lakcíme nem egyezik:
Igen, az alábbi feltételek szerint:
- ha a közös gyermekek mindegyike annál a szülőnél került elhelyezésre, aki igényli a támogatást (lemondó nyilatkozatra nincs szükség)
- ha mindkét szülőnél legalább 1 közös gyermek él:
- az egyik szülő lemondhat a másik javára, így az megigényelheti a teljes támogatást
- lemondó nyilatkozat hiányában mindkét szülő a támogatás felére jogosult, viszont ilyen esetben szükséges egy-egy 6 millió forintos számla benyújtása
- olyan szülők esetében, akik párkapcsolatban élnek, de egyedül szeretnének támogatást igényelni, akkor egyedüli személyként kell megfelelnie a vonatkozó szabályoknak, mint például a TB jogviszony vagy a tulajdoni hányadra vonatkozó elvárások.
Építési tevékenységek, melyekre igényelhető támogatás
- víz-, csatorna-, elektromos-, gáz-közműszolgáltatás bevezetése, valamint ezek belső hálózatának kialakítása, illetve cseréje,
- fürdőszoba, illemhelyiség kialakítása olyan lakásban, amelyikben még nincs ilyen,
- fűtés korszerűsítése, cseréje vagy betelepítése, akár megújuló energiaforrások felhasználásával,
- az épület külső burkolatának felújítása, mint például festés, szigetelés,
- külső nyílászárók cseréje, redőnyök vagy más árnyékolók szerelése, cseréje, korszerűsítése
- tető cseréje, felújítása, szigetelése,
- égéstermékek elvezetésének kialakítása, felújítása,
- klímaberendezés létesítése vagy cseréje,
- napkollektorok vagy ehhez tartozó rendszerek szerelése, illetve cseréje
- belső terek felújítása, ideértve
- a lakásban található helyiségek burkolatának felújítása, cseréje, ideértve a falakat, padlót, födémet,
- galéria kialakítását,
- a belső lépcső létesítését és cseréjét,
- a szaniterek beépítését vagy cseréjét,
- új villanykapcsolók és dugaljak beszerelését, illetve cseréjét
- a belső nyílászárók, párkányok, küszöbök kialakítását és felújítását
- lámpák vagy bármely más világító berendezés beszerelését és cseréjét,
- olyan nem lakáscélból létesített épület vagy helyiség, amely a lakással azonos nyilvántartási helyrajzi számon található, felújítása,
- kerítés létesítése,
- garázs, vagy nyitott kocsibeálló kialakítása
- terasz, loggia, erkély, előtető építése,
- térburkolat készítése, cseréje,
- télikert létesítése,
- abban az esetben, ha az igénylő vagy gyermeke mozgáskorlátozott személy, a 12/2001. (I. 31.) Korm. rendelet 9. § (10) bekezdésében meghatározott akadálymentesítés kialakítása is ide tartozik,
- alapszerkezet megerősítése,
- olyan bútorok, konyhai gépek beépítése, cseréje, melyek alkalmasak erre a célra, továbbá
- felhasználási célt szolgáló melegvíz-rendszer létesítése, felújítása, melybe beletartozik a megújuló energiaforrások felhasználása is.
A támogatás kereteibe beletartoznak a tervezési munkálatok is, így az elszámolható.
Ugyanakkor fontos tisztában lenni azzal, hogy a támogatás nem igényelhető a lakás vagy ház bővítésére. Amennyiben ezek a munkálatok már befejeződtek, akkor a terület számlái is elszámolhatóvá válnak.
Ha olyan munkák elszámolásáról van szó, amelyek a fenti listában nem szerepelnek, akkor segtséget nyújthatnak még a MÁK által kibocsátott állásfoglalások, illetve érdeklődni lehet az Államkincstárnál is az alábbi e-mail címen:
otthonfelujitas@allamkincstar.gov.hu
Mekkora támogatásra vagyok jogosult?
A támogatás maximális összege 3 000 000 forint. Az összeg a számlával igazolt költségek 50%-át fedezi.
Emellett érdemes tudni még, hogy a megadott támogatás keretein belül az anyagköltség, illetve a vállalkozás díja 50-50%-ban oszlok el. Ez a gyakorlatban annyit tesz, hogy a kérvényhez csatolt számlák között 25%-ban kell szerepelnie mindkét költséget tartalmazó számláknak.
Mikor kezdhetem el gyűjteni a számlákat?
Abban az esetben, ha a jogosultság még nem áll fenn, a munkálatok megkezdhetőek. A feltételek ugyanis az igénylés idejére vonatkoznak, tehát a benyújtás időpontjáig kell teljesülniük.
Ha például nem tudunk eleget tenni a lakcímszabálynak, vagy nem rendelkezünk a megfelelő idejú TB jogviszonnyal, nincs még gyermekünk, a felújításba bátran belevághatunk. Arra viszont fokozottan kell ügyelni, hogy a benyújtás idejére teljesíteni tudjuk a feltételeket.
Olyan ingatlanok esetén, melyeken még nem fejeződtek be az építési munkálatok, nem igényelhető támogatás. Ebben az esetben ugyanis a számla kiállítása idején még nem rendelkezhetünk használatbavételi engedéllyel.
Ha az ingatlan még csak most került megvásárlásra, a számlákat az adásvételi szerződés létrejöttétől kezdődően már gyűjthetjük későbbi benyújtás céljából.
Számlákra és vállalkozói szerződésre vonatkozó szabályozások
- a benyújtáshoz szükséges a munkálatokra felbérelt vállalkozókkal kötött szerződés
- csak azok a számlák és szerződések elfogadhatók, amelyek legkorábban 2021. január 1.-jén jöttek létre
- a támogatás az 5%-os általános forgalmi adó mértékkel kiállított számla vonatkozásában nem vehető igénybe, csak és kizárólag a 27%-os és a 0%-os KATA-s számlák fogadhatóak el
- a felújítási munkálatokra szerződtetett vállalkozó nem lehet közeli hozzátartozója az igényt benyújtó házastársaknak/élettársaknak,
- az igénylők nem rendelkezhetnek sem tulajdoni résszel, sem tisztséggel a felújítási munkálatokra szerződtetett vállalkozásban.
A Polgári törvénykönyv az alábbiak szerint határozza meg a közeli hozzátartozókat: A házastárs, a bejegyzett élettárs, az egyeneságbeli rokon (lemenők: gyermek, unoka, …; felmenők: szülő, nagyszülő…), az örökbefogadott, a mostoha- és nevelt gyermek, az örökbefogadó-, a mostoha- és a nevelőszülő, valamint a testvér.
- a felújítás igazolására 2021. január 1.-je után kiállított számlákkal tudjuk igazolni. Fontos ügyelni arra, hogy a számlák az igénylők nevére és a felújított ingatlan címére szóljanak!
- nem fogadható el az a számla, amely korábban már falusi CSOK céljából már felhasználásra került, és szerepel az ehhez tartozó költségvetésben.
- azokat a számlákat, amelyeket átutalással teljesítettek, banki átutalást igazoló dokumentummal, számlakivonattal igazolhatjuk. Ezeken legyen egyértelmúen beazonosítható, hogy a számlák tételei kiegyenlítésre kerültek.
KLIMADOKTOR.HU
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.